Kas yra „Romuva“

Kino namai „Romuva“ – tai Kauno miesto širdyje, Laisvės alėjoje, įkurtas kino teatras jau daugelį metų puoselėjantis kokybiškų meninių filmų rodymo tradicijas. „Romuvoje“ vyksta išskirtinės premjeros, renginiai, parodos, kuriama originali edukacinė programa įvairaus amžiaus vaikams bei jaunimui, vykdomi nacionaliniai ir tarptautiniai projektai. Kino teatro komanda siekia, kad „Romuva“ būtų drąsi, atvira ir jauki erdvė tiek patyrusiems kino entuziastams, tiek naujiems žiūrovams.

„Romuvos“ veiklos vizija – kurti šiuolaikišką Lietuvoje ir Europoje atpažįstamą kino teatro ženklą bei turinį, kuris populiarintų europietišką menininį kiną, didintų kino raštingumą taip suburiant lojalią kino teatro bendruomenę.

Nuo 2015 m. kino centras „Romuva“ Europos kino teatrų tinklui „Europa Cinemas“.

Daugiau nei 80 metų istorijos

Centrinė Kauno miesto gatvė, Laisvės alėja, tarpukariu daugelio buvo vadinama kino bulvaru, dėl čia veikusių dvylikos kino teatrų. Vienas iš jų, dar 1940 m. balandžio 8 d. atvėręs duris Kauno kino centras „Romuva“. Erdviausias ir originaliausias, toks „kaip Paryžiuje“ – taip po atidarymo buvo kalbama apie architekto Nikolajaus Mačiulskio suprojektuoto 687 vietų kino teatro modernumą.

Tačiau kino teatras miestiečiams tarnavo tik vienerius metus – jo veiklą nutraukė antrasis pasaulinis karas. Atgavus nepriklausomybę, visuomenė nepritarė miesto valdžios sandėriui su verslininkais dėl pastato nuomos, buvo rengiamos protesto akcijos. Nuo 2015 m. „Romuva“ tapo Kauno miesto biudžetine įstaiga ir tęsia savo pagrindinę veiklą.

Modernizmas ir art deco

Statant kino teatro pastatą akustiniai sprendimai atsispindėjo ovalioje salės formoje, buvo panaudoti specialūs apmušalai, o skliautą suprojektavo gelžbetonio konstrukcijų pradininkas Lietuvoje inžinierius Pranas Markūnas. Apvalių formų netrūksta ir kitose kino teatro erdvėse. Specialistai šiuos sprendimus priskiria tuo metu JAV vyravusiai streamline estetikai, dar vadinamai vėlyvuoju art deco etapu. Jauki viešoji erdvė, tarsi dar vienas laukiamasis po atviru dangumi, suformuota pastatą įtraukus į sklypo gilumą. Ikoniniu netruko tapti „Romuvos“ artdekinis fasadas, ypač stiklinis bokštelis, kurio nespėta apšviesti dėl prasidėjusio karo.

Daugelį kauniečių kiną pamilti paskatinusi moderni „pilaitė“, šiuo metu – seniausias kino teatras Lietuvoje.

2015 metais pastatui suteiktas Europos paveldo ženklas, o 2013 m. „Romuva“ tapo vienu iš Kauno modernizmo architektūros simbolių, įtrauktų į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Skip to content