Audrius Juzėnas apie savo naujausią filmą „Yesterday“: „Aš noriu, kad jaunimas paimtų gitaras ir taptų savo epochos šaukliais. Šis filmas skiriamas jiems“

Gimusi septintajame dešimtmetyje roko muzikos įkūnyta laisvės ir meilės dvasia Lietuvoje išliko gyva dabarties kartose. Rokas nepavaldus laikui – jis peržengia laiko ribas, geba statyti tiltus, kurie sujungia skirtingo amžiaus žmones, senąją ir jaunąją kartas. Nuo rugsėjo 8 dienos kino teatruose naujausia režisieriaus Audriaus Juzėno kino juosta „Yesterday“ apie roko muzikos ištakas, kurios atskleis neįkainojamą, negirdėtą roko muzikos istorijos puslapį jaunąjai kartai. 

Dėl savo savito skambesio, maištingos dvasios ir mąstyti verčiančių tekstų roko muzika yra daugiau nei tik muzikos žanras  – ji tapo simboliniu judėjimu, suteikiančiu galių ir jungiančiu visų visuomenės sluoksnių atstovus.

Praeities roko muzikantai – lietuviškos roko grupės „Kertukai“, „Raganiai“, „Bitės“, „Aitvarai“, „Nuogi ant slenksčio“ ir daugelis kitų gali būti pavyzdžiu šiuolaikiniam jaunimui. Prieš daugiau nei penkiasdešimt metų, septyniasdešimtųjų jaunimas metė iššūkį sovietinės ideologijos normoms, apnuogino melą, neteisybę ir savo kūryba prisidėjo prie „Geležinės uždangos“ tarp Rytų ir Vakarų griuvimo.

Roko muzika visada darė didelę įtaką madai ir populiariajai kultūrai. Jaunimą įkvepia drąsus ir unikalus mėgstamų roko žvaigždžių stilius, todėl jie dažnai roko mados elementus įtraukia į savo garderobą. 70 – tųjų roko fanams didžiulę įtaką darė to meto dievaičiai „The Beatles“, „The Rolling Stones“. Ilgaplaukiai, lopytais džinsais, gėlėtais marškiniais hipiai vaikščiojo su nešiojamais radijo imtuvais miestų gatvėse, rinkdavosi plotuose, klausėsi ir perrašinėjo muziką, naktimis gaudė „Radio Luxembourg“, „BBC“ ir „Amerikos balso“ bangas, skaitė kultinius vakarų autorius ir diskutavo.

Šiandienos koncertai, muzikos festivaliai, kur gyva roko muzika, yra šių dienų jaunimo susitikimų vieta. Čia užsimezga ilgalaikė draugystė, bendras bičiulystės jausmas ir stiprus tikėjimas tuo, ką darai. Visa tai buvo gyva ir anuomet, 70 – taisiais, kada persekiojamas saugumo ir sovietų valdžios jaunimas, rengė pogrindinius muzikos festivalius, šoko dainavo, o visi norintys patekti į koncertus netilpo salėse, tekdavo lipti per langus, norint pasiklausyti savo dievaičių.

Praeities roko muzikantai Lietuvoje skleidė tikėjimo laisvės ir nepriklausomybės idėjas, taip ir šiuolaikiniai roko atlikėjai tęsia šią tradiciją. Šiuolaikinis jaunimas taip pat susiduria su įvairiomis socialinėmis, kultūrinėmis, rasistinėmis problemomis. Roko muzika yra priemonė, pasinaudojant kuria jauni žmonės gali kelti platesnes visuomenės kaip sistemos evoliucijos problemas ir deklaruoti  savo vaidmenį, kuriant teisingesnį pasaulį. Šiandienos jaunimui, susiduriant su iššūkiais ir nežinomybe, roko muzika yra galingas jų kartos manifestas, kitiems- emocinė išeitis ir katarsio priemonė. Klausydamiesi lengvai suprantamų dainų tekstų ir galingų instrumentų, jie gali išgyventi savo jausmus, pajusti paguodą ir supratimą, visai taip pat, kaip ir jų pirmtakai.

Kalbėdamas apie savo naujausią filmą „Yesterday“ režisierius Audrius Juzėnas yra atviras: „noriu tik vieno, kad dabartinis jaunimas, kuriems septyni, dešimt ar penkiolika metų pradėtų groti gitaromis savo muziką, pasilypėję ant milžinų pečių. Šis filmas skirtas jiems“ .

Kiekvienas interviu, kuriame savo patirtimi dalijasi to meto kultinių jaunimo grupių atlikėjai ir jų gerbėjai, kiekvienas kadras filme – unikalus dokumentas, atskleidžiantis vis naują, negirdėtą roko istorijos puslapį, įrašytą ateities kartoms kino juostoje.

Filmo „Yesterday“ gamybą ir platinimą dalinai finansavo „Lietuvos kino centras“ bei „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“.

Skip to content