Kaip pasigaminti taumatropą

„Romuvoje“ siūlomoje edukacijoje „Kino iliuzija“, moksleiviai gauna progą susipažinti su išskirtiniais kino prietaisais, kurie davė pradžią animacijos kūrimui. Šioje edukacijoje moksleiviai ne tik išbando optinius žaislus taumatropą, praksinoskopą, zootropą, tačiau ir patys juos gaminasi, piešia istorijas ant juostelių ir leidžia joms atgimti, naudojantis šiais prietaisais. Vieną iš šių prietaisų galite pasigaminti kartu su moksleiviais klasėje.
Pats seniausias, optinę iliuziją kuriantis ir akį apgaunantis – taumatropas. Tai optinis žaislas, kurį, manoma, XIX a. išrado britų gydytojas J. A. Paris. Medikas siekė įrodyti, kad anksčiau matyti vaizdai dar kurį laiką lieka tinklainėje. Tai diskelis, kuris gali būti pagamintas iš popieriaus, prie kurio kraštų prikabintos virvelės – tam, kad taumatropas suktųsi. Kiekvienoje pusėje nupiešti du asociatyvūs piešinėliai – žuvytė ir akvariumas, laivelis jūroje ir lietus, vaza ir gėlės. Svarbiausia, kad besukant diskelį, piešinėliai vienas kitą papildytų ir sudarytų įspūdį tarsi šios dvi dalys yra sudėtos į vieną piešinį, į vieną plokštumą.

Trumpi patarimai ir eiga, kaip pasigaminti taumatropą klasėje.

Jums reikės:
1. Apskritimo iš popieriaus ir dviejų skylučių šonuose
2. Virvelės, pritvirtinti prie diskelio šonų
3. Piešimo priemonių (rekomenduojama rinktis ryškesnes spalvas, kad vaizdas būtų aiškesnis)

Gaminimo eiga:

1. Iš abiejų diskelio pusių nusipieškite du asociatyvius piešinėlius (patarimas: vienoje pusėje nusipiešti vieną didesnį objektą (laivelis, žuvis), o kitoje – kažką gaubiančio ar užliejančio (pavyzdžiui akvariumas ar lietus)).

2. Užriškite virveles diskelio skylėse (patarimas: rinktis storesnes virveles, kurias lengviau sukti tarp pirš

3. Sukite taumatropą prieš savo akis. Vis greičiau sukant, vaizdas susilies į vieną ir pamatysime laivelį lietuje ar žuvytę akvariume. Galite su vaikais paeksperimentuoti ir išbandyti įvairias kombinacijas.

Su kitais kino iliuzijos prietaisais kviečiame susipažinti Kauno kino centro „Romuva“ organizuojamoje edukacijoje „Kino iliuzija“.

 

 

 

Skip to content