Vaizdo įrašas

Drama

LIETUVIŠKOS KINO KLASIKOS DIENOS: Adomas nori būti žmogumi

Originalo kalba: lietuvių

Adam Wants to Be a Man

Renginys nemokamas. Įėjimas laisvas.

Ikikarinis Kaunas. Pagrindinis filmo herojus Adomas –  jaunas gražus vyras, turintis dailią merginą Liucę. Tačiau jis neturtingas, neturintis nei darbo, nei pastogės. Adomas glaudžiasi senoje baržoje pas keistuolį Kapitoną, kurio vaidmenį sukūrė legendinis lietuvių teatro režisierius Juozas Miltinis. Adomas ir Liucė svajoja išvykti į tolimą egzotišką Amerikos šalį, kur pasibaigtų jų pilnas nepriteklių egzistavimas, kur išsipildytų jų gražaus gyvenimo fantazijos. Adomui pagaliau pavyksta įsidarbinti emigracijos biure ir pradėti kaupti pinigus bilietui į Buenos Aires, tačiau vargu ar svajonėms lemta išsipildyti.

Filmas sukurtas pagal Vytauto Sirijos Giros romaną Buenos Airės. Tai pasakojimas apie du jaunuolius Adomą ir Liucę, svajojančius ištrūkti iš savo skurdžios kasdienybės į gražesnį pasaulį, esantį už jūrų marių, į kurį vilioja baltas reklaminis garlaivis iš emigracijos biuro vitrinos.

Vienas iš ryškiausių Lietuvos atgimimo kūrinių buvo V. Žalakevičiaus filmas Adomas nori būti žmogumi (1959). Jo pagrindinę humanistinę mintį nusako jau pats pavadinimas. Filmas sukurtas pagal V. Sirijos Giros romaną Buenos Airės, vaizduojantį tarpukario Lietuvą, jos „mažus žmones“ – neturtingus jaunuolius, svajojančius išvykti už jūrų marių į nuostabią šalį Argentiną. Pasinaudodamas atšilimo teikiamomis galimybėmis, V. Žalakevičius sukūrė lyrišką, ekspresyvų retrofilmą. Aišku, teko atiduoti duoklę ir Lietuvos buržuazijos kritikai, tačiau net ir tai buvo daroma ne tiesmukiškai. Šis filmas tapo tikruoju ne tik paties V. Žalakevičiaus, bet ir Lietuvos kino studijos debiutu. Pirmajame Pabaltijo respublikų ir Baltarusijos kino festivalyje filmui buvo paskirtas pagrindinis prizas Didysis gintaras, filmas atstovavo sovietiniam kinui tarptautiniame kino festivalyje Kanadoje.

Renginį organizuoja Lietuvos kino centras.

Režisierius: Vytautas Žalakevičius
Subtitrai: anglų
Metai: 1959
Šalis: Lietuva
Trukmė: 87 min
Vaidina: Vytautas Puodžiukaitis, Audronė Bajerčiūtė, Juozas Miltinis, Stasys Petronaitis, Valerijonas Derkintis, Vaclovas Blėdis, Donatas Banionis
Skip to content