Dviejų dalių seansas, kurį sudaro drama „Visa, kas tu esi“ (rež. Michael Fetter Nathansky) ir trumpametražis filmas „Urbanistinė alegorija“ (rež. Alice Rohrwacher, JR).
Visa, kas tu esi
Every You Every Me / Alle die Du bist | Režisierius Michael Fetter Nathansky | Vaidina Aenne Schwarz, Carlo Ljubek, Youness Aabbaz, Sara Fazilat | Trukmė 108 min. | Vokietija, Ispanija, 2024 m. | Vokiečių kalba, lietuviški subtitrai, vertė Kristina Sprindžiūnaitė | N-13
Nadina savo partnerį Paulį nuo pat jų pažinties pradžios regi vis kitokį. Kartais jis – mamos meilės reikalaujantis ir į nesėkmingas darbo paieškas besileidžiantis vaikas. Kartais – rūpestinga močiutė. O kai vidury darbo pokalbio jį ištinka panikos ataka, Paulis pavirsta… į jautuką. Visgi retkarčiais Nadina regi ir tikrąjį vyro veidą – greitai užsiplieskiantį, bet žaismingą, užsispyrusį kaip ožys, bet mylintį ją ir dvi jų dukreles. Nepaisant to, Nadinos meilė Pauliui baigia išblėsti. Ar vis dar įmanoma atgaivinti jų santykius įžiebusią kibirkštį?
Jaunas vokiečių režisierius Michaelis Fetteris Nathansky‘is antrajame savo ilgametražiame filme žongliruoja aukštyn kojomis apverstomis šeimos rolėmis bei jausmingais pagrindinių veikėjų portretais. Testuodamas (ne)realybės ribas, pasitelkdamas perspektyvos galią ir žaisdamas su kino kalba, jaunas vokietis kuria jautriai šmaikštų, įtemptą ir socialines problemas liečiantį pasakojimą apie įsiplieskiančią meilę bei bandymus atrasti bendrą jos išsaugojimo kalbą.
Šis filmas yra programos TIKRA IR NETIKRA dalis
Šioje programoje balansuojama tarp to, kas nesuvaidinta ir suvaidinta. Režisieriai tikrina mūsų suvokimo ribas – juk gyvename nebe vienos realybės pasaulyje. Čia išvysime ir filmą-socialinį projektą su realiomis ekskalinėmis, ir politinės rezistencijos kūrinį, ir ekologinę-filosofinę eseistiką apie gamtos ir žmogaus susidūrimą, ir netikėtus personažų transformacijų viražus. Šie filmai trina arba plečia kino apibrėžimą, tad žiūrovams teks išties įdomi užduotis šifruoti, kas filmuose tikra, o kas – ne visai.
Urbanistinė alegorija
An Urban Allegory / Allégorie citadine | Režisieriai Alice Rohrwacher, JR | Vaidina Lyna Khoudri, Naïm El Kaldaoui, Leos Carax, | Trukmė 21 min. | Prancūzija, 2024 m. | prancūzų kalba, lietuviški subtitrai, vertė Jurga Vilė | V
Į ranką įsitvėrusi sirguliuojantį sūnelį Džėjų, jauna mama blaškosi Paryžiuje – ji vėluoja į modernaus baleto atranką. Vargais negalais įsiprašiusi ant scenos, mama susitinka su paslaptinguoju spektaklio režisieriumi (Leosas Caraxas), kurio žvilgsnis nukrypsta į Džėjų. Būtent jam režisierius pašnabždės paslaptį: kaip pažvelgti už Platono aprašyto šešėlių pasaulio ribų.
„Urbanistinėje alegorijoje“ savo talentus suvienija menininkų-grandų penketukas – filmą režisavęs duetas Alice Rohrwacher („Chimera“) ir JR („Veidai kaimai“), spektaklio režisierių įkūnijęs L. Carax („Šventieji motorai“), garso takelį sustygavęs Thomasas Bangalteris (pusė „Daft Punk“) ir choreografiją nubraižęs Damienas Jalet. Kartu jie kuria realybę peržengiantį ir kvestionuojantį nuotykį, panardinantį į vizualią, filosofišką odisėją. Tai – kvietimas išvysti sluoksnis po sluoksnio apnuoginamo Paryžiaus kasdienybėje slypinčią Platono olą.
Šie filmai yra programos DIDŽIŲJŲ SPINDESYS dalis
Kanų šakelės, Venecijos liūtai, Berlyno lokiai, Lokarno leopardai, BAFTA, Europos kino akademijos statulėlės spindi šios programos režisierių namų lentynose. O kur dar aktoriai, vaidinantys jų naujuosiuose filmuose – Tilda Swinton, Michaelas Shannonas, Gary Oldmanas, Jessica Chastain, Peteris Sarsgaardas… Kai kurių iš šių aktorių lentynose šalia kitų apdovanojimų puikuojasi ir „Oskarai“… Ir visai nesvarbu, ką didieji sukurtų – spindėtų ar kluptelėtų – su malonumu pasidomėsime, ką jie sukūrė ir kaip save perkūrė šįsyk.