Padėti žiūrovui pažinti europietišką kiną per interaktyvią, suprantamą ir lengvai prieinamą formą – toks tarptautinio projekto „Žaidžiame kiną“ (angl. „Playing cinema“) tikslas. Šio projekto veiklas organizavo Kauno kino centras „Romuva“ kartu su partneriais iš Kroatijos: Kino Gaj ir Kino Valli. Dvi Europos šalis apėmusi iniciatyva visuose trijuose kino teatruose kvietė žiūrovus į kritikų pripažintų bei žiūrovų pamiltų europietiškų filmų seansus, protmūšius, pristatė edukacines korteles juostų aptarimui ir pirmąjį Lietuvoje stalo žaidimą apie kiną. Veiklos skatino geriau suprasti ne tik filmus, bet ir nekomercinių kino teatrų veiklą, o per žaidimus šias sritis pavyksta geriau pažinti kartu su draugais arba šeima.

Europietiškų filmų ir protmūšių programą sudarė 16 renginių, kurių ciklas prasidėjęs 2023 m. spalio mėnesį tęsėsi iki 2024 m. balandžio. Projekto metu parodyti filmai: „Didis grožis“ (rež. Paolo Sorrentino; 2013), „Vadink mane savo vardu“ (rež. Luca Guadagnino; 2017), „Kvadratas“ (rež. Ruben Östlund; 2017), „Leonas“ (rež. Luc Besson; 1994), „Medžioklė“ (rež. Thomas Vinterberg; 2012), „Omaras“ (rež. Yorgos Lanthimos; 2015), „Paryžius, Teksasas“ (rež. Wim Wenders; 1984), „Saldus gyvenimas“ (rež. Federico Fellini; 1960).  Filmai leido žiūrovams dar kartą pasimėgauti, o gal ir pirmą kartą susipažinti su itin žinomų europietiško kino kūrėjų darbais. Taip pat kino mylėtojų laukė protmūšių ciklas. Subūrę komandas dalyviai galėjo išmėginti savo žinias apie kiną ir sužinoti naujų netikėtų faktų apie filmus.

Akimirka iš protmūšio.
Akimirka iš protmūšio. G. Jovaišos nuotr.

Dar vienas projekto metu sukurtas įrankis – edukacinės kortelės filmų aptarimui. Diskusijos po filmų peržiūros padeda geriau suprasti matytą filmą, aptarti filme atskleistas temas ir pažinti kultūrinę įvairovę. Mokiniai diskutuodami ugdo ne tik komunikacijos įgūdžius, tačiau ir mokosi suprasti bei priimti kitaip mąstančius ir jaučiančius. Edukacinės kortelės, skirtos analizei po filmo, su aiškiai ir lengvai suformuluotais klausimais, skirtos įvairaus amžiaus kino žiūrovams, lengvai pritaikomos naudoti kino teatruose, mokyklose ar namuose. Taip diskusijų formatas lengvai prieinamas visiems, kurie nori aptarti filmą jiems patogiu metu. Kortelės suteiks galimybę mokytojams kalbėtis su įvairaus amžiaus vaikais apie Europos filmus, jose yra klausimų, skirtų aptarti filmo scenas, filmo idėją ir kino kalbą. Šias korteles gali naudoti mokytojai, vedantys diskusijas savo klasėse, ir visi, kurie nori diskutuoti namuose.

Edukacinės kortelės yra paruoštus spausdinimui pritaikytu pdf formatu lietuvių ir anglų kalbomis. Jas galima nemokamai atsisiųsti:
Edukacinės kortelės lietuvių kalba
Edukacinės kortelės anglų kalba

Edukacinės koretelės filmų aptarimui
Edukacinės koretelės filmų aptarimui

Projekto metu taip pat sukurtas pirmasis Lietuvoje stalo žaidimas apie kino teatrus. Žaidimas leidžia pažinti europietiškus kino teatrus ir išbandyti save kino teatro direktoriaus pozicijoje. Jis buvo sukurtas bendradarbiaujant su leidykla „Terra Publica“, kuri turi didelę patirtį stalo žaidimų kūrime. Mesdami kauliuką žaidėjai stengiasi suorganizuoti kuo daugiau įvairių renginių, edukacinių veiklų ar festivalių, vis gerindami savo kino teatro erdves. Unikalus žaidimas buvo sukurtas siekiant supažindinti kino mylėtojus su dažnai nematoma kino teatrų puse, kurioje laukia ne tik dideli džiaugsmai, bet kartais tyko ir nenumatyti iššūkiai – sugedusi garso sistema, susirgę darbuotojai, netikėtai suplyšęs ekranas ar laiku neatkeliavusi filmo kopija. Žaidime ištraukusieji kortą gali būti ir apdovanoti – jų gali laukti prasidėjusio kino festivalio, avangardo kūrėjo norinčio suorganizuoti renginį ar tiesiog nusišypsojusios deivės Sėkmės laimėjimai.

Stalo žaidimas „Žaidžiame kiną“
Stalo žaidimas „Žaidžiame kiną“

Įtraukiantis resursų valdymo žaidimas leidžia susipažinti su įvairiais Europos kino teatrais, jų veikla, iššūkiais ir džiaugsmais. Šis žaidimas skirtas vyresniems nei 12 metų žaidėjams ir yra išleistas dvejomis kalbomis – lietuvių ir kroatų. Stalo žaidimą galima įsigyti Kauno kino centro „Romuva“ kasoje, jo kaina – 25 eur.

Projektas „Žaidžiame kiną“, kurį vykdo Kauno kino centras „Romuva“ kartu su partneriais Kino Valli ir Kino Gaj finansuojamas fono „Collaborate to Innovate“ (Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa“) lėšomis.

Skip to content