Serijinis Irano prostitučių žudikas – tautos didvyris? Klausia filmas „Šventasis voras“

2001 m. Irane buvo sulaikytas statybininkas Saeed’as Hanaei. Jam mesti kaltinimai pasitvirtino – šis gatvėje niekuo neišsiskiriantis vyras nužudė 16 moterų. Iki tol Mašhado miesto laikraščiuose spausdintos istorijos apie paslaptingą Vorą-Žudiką gąsdino gyventojus, tačiau sužinoję nusikaltėlio tapatybę kai kurie iraniečiai serijiniui žudikui išreiškė palaikymą. Remdamasis tikrais faktais, šią istoriją vaidybiniame filme savaip interpretuoja režisierius Ali Abbasi. Kanų kino festivalyje apdovanotas trileris sausio 13 d. pasirodys Lietuvos kino teatruose. 

Saeed’as Hanaei tarnavo kariuomenėje ir iš karo, kitaip nei jo bičiuliai, grįžo išvengęs sužalojimų – jo nekliudė nė kulkos, nė lekiančios skiedros. Saeed’as nusprendė, kad Dievas ant šios žemės jį pakvietė didesniems darbams. Ištikimas savo religijai ir Dievo Alacho mokymui, Saeed’as pajunta, kad jo misija – išvalyti Irano visuomenę nuo paklydusių, nedorovingų žmonių. Jo dėmesį patraukia šventame Mašhado mieste tamsiais vakarais gatvėse klientų lūkuriuojančios prostitutės. 

Taip trijų vaikų tėvas tampa serijiniu žudiku – nuosavame kukliai apstatytame bute jis skaromis pasmaugia savo kūną pardavinėjančias, skurdo nualintas moteris. Vakarais Saeed’as užmiega ramiai, nes Dievas jo darbais patenkintas – jis vykdo Alacho misiją. Ši 2000-2001 m. Irano visuomenę sukrėtusi istorija interpretuojama filme „Šventasis voras“, kuris pretenduoja gauti  „Oskarą“ užsienio šalių filmų kategorijoje. 

Filmo „Šventasis voras“ režisierius Ali Abbasi užaugo Irane ir atsimena nuotaiką, tvyrojusią šalyje 2000-ųjų pradžioje. Nusikaltimai ir siautėjantys serijiniai žudikai buvo Irano kasdienybė, tačiau Voro-Žudiko istorija nebuvo eilinė. Režisieriaus dėmesį ji atkreipė tada, kai viešumoje pasigirdo prostitučių žudiką palaikančių balsų. Dalis iraniečių pritarė, kad prostitucija užsiimančių moterų gyvybės nieko vertos, o „išsivalymas“ Alacho vardan ir toliau turi vykti.  

Pagrindinį bebaimės žurnalistės vaidmenį trileryje „Šventasis voras“ sukūrė iš Irano kilusi Zar Amir-Ebrahimi, Kanų kino festivalyje įvertinta geriausios aktorės apdovanojimu. Tuo metu, kai Irane siautėjo Voras-Žudikas, Zar Emir-Ebrahimi buvo ryški televizijos žvaigždė. Tačiau dėl visuomenės konservatyvumo ir nekintančio požiūrio į moteris ji paliko gimtinę ir emigravo į Paryžių. „Šventasis voras“ – tai ir jos būdas papasakoti savo istoriją apie sudėtingą moters gyvenimo patirtį dogmatiškame Irane. Aktorės įkūnyta žurnalistė rizikuoja gyvybe ir stoja į kovą ne tik su žudiku, bet ir su konservatyvia visuomene, linkusia pateisinti tokį „dvasinį apsivalymą“.

Į tamsos, įtampos pasaulį bei religines peripetijas panardinantis trileris – netikėtas posūkis režisieriaus Ali Abbasi filmografijoje, kurio ankstesnis filmas „Riba“ buvo nominuotas „Oskarui“. 

Filmo seansų „Romuvoje“ ieškokite čia.

Skip to content